Vytisknout tuto stránku

Exkurz do historie plastické chirurgie

Napsal  INTER CLINIC

Nikdo z nás nejsme dokonalí. Někomu to nevadí a naučí se s tím žít, ale pak jsou tu lidé, kteří se chtějí trochu vzepřít přírodě a chtějí na sobě něco změnit. Někdy jen trochu, jindy hodně.  Řeč je o plastické chirurgii.

 

Jedná se o ty nejmenší a mnohdy i nutné zákroky, až po ty, které si člověk vymyslí jen proto, aby se cítil atraktivněji. A nesmíme opomenout takové případy, kdy žena chce být mužem a naopak. Historie plastické chirurgie sahá až ke starým Egypťanům. Tehdy zákroky zkoušely na slavných lidech, kteří již zemřeli. Například mumie Ramsese II měla, která měla chirurgicky upravený nos. Další mrtvé slavné osobnosti té doby vycpali tváře obvazy, které byly použity místo dnešních silikonů.

Indie - kolébka plastiky

Za skutečnou plastickou chirurgii můžeme označit Indii. Již v sedmém století před naším letopočtem dokázali udělat operaci nosu. Tamní lékaři použili kůži z čela či tváře. V té době byla Sanskrtem sepsána kniha, která pojednávala o tom, jak opravit nos nebo nahradit ucho, který dotyčný ztratil v bitvě nebo mu ho uřízli za trest.

V té době byl asi nejslavnějším chirurgem Sushrut, který žil šest století před naším letopočtem. Vydal první historicky doloženou knihu o plastické chirurgii Sushruta Samhita. Zde popsal také postup jednotlivých operací. Například nosu, kdy no nosních dírek vkládal dřevěné trubičky, aby pacient mohl dýchat. Při operaci ucha použil kovovou destičku, kterou přišil k obličeji.

Období šedesátých až sedmdesátých let je doba, kdy už se můžeme bavit o novodobé plastické chirurgii, kterou známe nyní. V roce 1962 jistý Thomas Cronin vynalezl silikon, který se nyní používá v plastické chirurgii téměř při každém zákroku. Lékaři z plastické chirurgie jsou mistry svého řemesla. Dobré oči, pevná ruka  a cit. To je to, co chirurg potřebuje. Nyní už je plastická chirurgie na přímo špičkové úrovni…Plastická klinika INTER CLINIC určitě :)

Související položky (podle značky)