Exkurz do historie plastické chirurgie

Napsal  INTER CLINIC

Nikdo z nás nejsme dokonalí. Někomu to nevadí a naučí se s tím žít, ale pak jsou tu lidé, kteří se chtějí trochu vzepřít přírodě a chtějí na sobě něco změnit. Někdy jen trochu, jindy hodně.  Řeč je o plastické chirurgii.

 

Jedná se o ty nejmenší a mnohdy i nutné zákroky, až po ty, které si člověk vymyslí jen proto, aby se cítil atraktivněji. A nesmíme opomenout takové případy, kdy žena chce být mužem a naopak. Historie plastické chirurgie sahá až ke starým Egypťanům. Tehdy zákroky zkoušely na slavných lidech, kteří již zemřeli. Například mumie Ramsese II měla, která měla chirurgicky upravený nos. Další mrtvé slavné osobnosti té doby vycpali tváře obvazy, které byly použity místo dnešních silikonů.

Indie - kolébka plastiky

Za skutečnou plastickou chirurgii můžeme označit Indii. Již v sedmém století před naším letopočtem dokázali udělat operaci nosu. Tamní lékaři použili kůži z čela či tváře. V té době byla Sanskrtem sepsána kniha, která pojednávala o tom, jak opravit nos nebo nahradit ucho, který dotyčný ztratil v bitvě nebo mu ho uřízli za trest.

V té době byl asi nejslavnějším chirurgem Sushrut, který žil šest století před naším letopočtem. Vydal první historicky doloženou knihu o plastické chirurgii Sushruta Samhita. Zde popsal také postup jednotlivých operací. Například nosu, kdy no nosních dírek vkládal dřevěné trubičky, aby pacient mohl dýchat. Při operaci ucha použil kovovou destičku, kterou přišil k obličeji.

Období šedesátých až sedmdesátých let je doba, kdy už se můžeme bavit o novodobé plastické chirurgii, kterou známe nyní. V roce 1962 jistý Thomas Cronin vynalezl silikon, který se nyní používá v plastické chirurgii téměř při každém zákroku. Lékaři z plastické chirurgie jsou mistry svého řemesla. Dobré oči, pevná ruka  a cit. To je to, co chirurg potřebuje. Nyní už je plastická chirurgie na přímo špičkové úrovni…Plastická klinika INTER CLINIC určitě :)

Související položky (podle značky)

 • Plastická chirurgie - zákroky

  Plastická chirurgie se řadí do lékařského odvětví a zabývá se modelováním, zdokonalováním a obnovou různých částí těla. V případě, že jsme utrpěli úraz, prodělali nemoc nebo se narodili s deformitou, pomůže nám rekonstrukční chirurgie. Vylepšením vzhledu kvůli deformitám, nesouměrnosti a velikosti určité části těla se zabývá kosmetická chirurgie.

 • Plastická chirurgie láká hlavně ženy

  Plastická chirurgie zažívá nový rozmach. Spektrum nabízených zákroků se stále rozšiřuje a úprava nebo oprava jakékoliv části těla již není problém. Mezi nejčastěji prováděné zákroky současné doby patří plastika prsů a liposukce.

 • Plastika? Nejde o rozmar!

  Spousta lidí dnes není spokojeno se svým vzhledem. S vývojem civilizace se totiž kladou na vzhled čím dál vyšší nároky. V médiích se neustále objevují vyzáblé modelky s velkým silikonovým poprsím a upravenými obličeji. Mnoho žen pak má pocit, že nemají-li prsa velikosti čtyři, zcela ploché bříško a obličej ala modelka, nejsou atraktivní a přitažlivé. Samozřejmě toto je velmi zavádějící, protože většina rozumných lidí dává přednost přirozené kráse a spoustě mužů se nelíbí ženy, které si prošly několika plastickými operacemi, aby vypadaly lépe. Tento trend s názvem plastická chirurgie je však čím dál více rozšířenější.

 • Plastická klinika - zkrášluje a pomáhá

  Chcete si nechat upravit tvar a velikost vašeho nosu? Zvětšit prsa? Odstranit kožní nadbytek z víček? Vyplnit vrásky? Dříve by se to zdálo jako nesplnitelný sen, dnes je to ale velmi jednoduché. Plastická klinika INTER CLINIC vám nabízí to všechno a ještě víc. Můžete si nechat upravit i odstávající ušní boltce, vytáhnout obočí, odsát tukové polštářky (liposukce), vyplnit rty,…prakticky na co si vzpomenete! Problém by mohl nastat v ceně- pohybují se v řádu několika tisíců, při větších nebo složitějších zákrocích i desítek.

 • Zmenšení prsou - lze i na pojišťovnu

  Zmenšení prsou je v poslední době docela často společensky diskutované téma. Jedná se o stav, který se může rozvíjet již od puberty, nebo může být následkem kojení čí velkého váhového přírůstku. Tato operace se provádí především u žen, ale jak se můžete dočíst poměrně často na internetu, tak i u mužů (zde se jedná o onemocnění zvané gynekomastie).